Всесвітній день нирки

Всесвітній день нирки відзначається 14 березня за ініціативою Міжнародного товариства нефрологів та Міжнародного співтовариства нефрологічних федерацій. В цьому році він проводиться під гаслом «Здорові нирки для кожного скрізь».

Ця глобальна профілактична інформаційна кампанія фокусується на заходах, які сприяють зниженню захворюваності на патологію нирок, нівелюванню її негативного впливу на здоров’я.

В усьому світі зростає кількість хворих з термінальною нирковою недостатністю. Приблизно 1,8 мільйонів людей одержують замісну ниркову терапію. В Україні хронічною хворобою нирок страждає понад пів-мільйона людей, з них 5000 пацієнтів з V ступеню хвороби, які потребують проведення гемодіалізу (очищення крові від шлаків). Але замісну терапію отримують тільки 25% з них.

Дослідження показують, що десята частина населення світу страждає від хронічних хвороб нирок. Найбільш поширені — до того ж часто невиявлені — діабетична, ішемічна хвороби нирок, гіпертензивна нефропатія. Доля  пацієнтів із гіпертензією та цукровим діабетом, що мають хронічні хвороби нирок, може сягати 50 %.

Люди з хронічними хворобами нирок знаходяться в групі ризику, функція їх нирок може прогресивно погіршуватися до виникнення потреби в “заміні” нирки, що потребує або проведення діалізу для очищення крові, або пересадку нирки від донора.

Гемодіаліз на сучасних апаратах зменшує летальність, подовжує тривалість життя, поліпшує якість життя хворих і надає їм можливість працювати.

В Мелітополі гемодіаліз проводять в КУ “ТМО “БЛІМЛ та ШМД” ММР ЗО на 8  сучасних апаратах  “Nipro” (виробництво Німеччіни) 46 хворим.

Процедури безкоштовні і здійснюються 3 рази на тиждень по 4 години. Усі расходні матеріали закуповуються за бюджетні кошти, які передбачені державною програмою допомоги таким хворим.

Процедуру гострого гемодіалізу отримують також хворі хірургічного і терапевтичного профілю при невідкладних станах.

Підступність хронічних захворювань нирок полягає в тому, що вони можуть багато років не давати знати про себе, не викликати ніяких скарг. Тому важливо стежити за станом своїх нирок: регулярно проходити медичне обстеження і вести спосіб життя, який зберігає їх здоров’я.

Лікарі рекомендують пам’ятати десять «золотих правил» здорових нирок:

  1. не зловживати сіллю та м’ясом та не привчати до цього дітей;
  2. контролювати вагу: бажано вживати багато овочів та фруктів, обмежити висококалорійні продукти;– це ранній надмірній вазі запобігає годування немовлят грудним молоком;
  3. пити більше рідини: воду, зелений чай, ниркові фіточаї, натуральні морси, компоти 2-3 літри на день, особливо в спекотний період року;
  4. не палити, не зловживати алкоголем;
  5. більше рухатися (проходити до 6 км. на день), регулярно займатися фізкультурою (для нирок це не менш важливо, ніж для серця);
  6. не зловживати знеболюючими засобами, сечогінними препаратами, особливо без призначення лікаря;
  7. не зловживати сонячними процедурами, не допускати переохолодження поперекової області, органів тазу, ніг;
  8. контролювати артеріальний тиск, рівень цукру і холестерину у крові;
  9. захистити себе від контактів з органічними розчинниками і важкими металами, інсектицидами та фунгіцидами (користуватися захисними засобами).
  10. регулярно проходити медичні обстеження, які дозволяють оцінити стан нирок: загальний аналіз сечі, креатинін крові, УЗД – 1 раз на рік.

Нормальна робота нирок важлива для здоров’я людей як в молодому так і в похилому віці. Розуміння небезпеки захворювань нирок має підштовхнути людей до здорової поведінки і свідомої профілактики порушень здоров’я.

Всесвітній день нирки обновлено: Март 13, 2019 автором: wp_admin